Architektura dětem

Uvolněme dětem křídla!

Ústav nauky o budovách FA ČVUT v Praze
ve spolupráci s Město přátelské k dětem a To město
Garantkou konference je prof. Ing. arch. Irena Šestáková

konference 2023

Dobrodružná hra
ve městě

3. 11. 2023

Fakulta architektury ČVUT, Praha

Představte si hřiště ve městě, které si děti samy budují, přetváří a boří, kde si ověřují vlastní sílu a odhad, rozhodují se, jsou samy sebou, s kamarády, bez rodičů….
Místo, které se mění s jejich věkem a představami. Je dobrodružné a svobodné.

Že to není možné? Přijďte se přesvědčit, že ano. Překvapí vás, jaké alternativy klasických dětských hřišť ve světě existují. Nejznámější z nich je koncept „Adventure playground“, který je v zahraničí rozšířený již od 70. let. 20 století.
Rádi bychom podpořili vznik prvního „Adventure playground“ také na území ČR.

„Better a broken bone than a broken spirit.”

Lady Allen Hurtwood

Více o konferenci

10:00-12:00 / Dopolední studentský blok

Dopolední přednáškový blok je koncipovan jako „studentský“ a je zaměřen především na studenty Fakulty architektury ČVUT. Představí téma dětské hry v urbánním prostředí, současnou situaci včetně legislativy a možnosti, jak přistupovat k integraci hry do veřejného prostoru města.

13:00-16:00 / Diskuzní kulatý stůl

Odpolední blok bude mít formu kulatého diskuzního stolu a cílí především na odborníky (architekty, krajinářské architekty, designéry, atp.), zástupce státní správy i samosprávy a představitele volnočasových aktivit, které koncept dobrodružné hry zajímá a rádi by se podíleli na podpoře a vzniku prvního nefalšovaného „Adventure playground“ v ČR.


Kromě Adventure playground“ představíme v rámci kulatého stolu také další, u nás méně známé či zcela neznámé koncepty herních dobrodružných prostorů, jakými jsou putovní hřiště („Spielwagen“), tvořivé hřiště („Tvořiště“) a  Instatntní hřiště („pop-up“ playground ).


Letošní konference navazuje tematicky na konferenci z roku 2018 s názvem Děti a město – prostor pro hru, která se problematice hry ve městě věnovala z různých úhlů pohledu. (Více o konferenci včetně záznamu přednášek a závěrečného výstupu v podobě Memoranda Děti a město: Prostor pro hru.


Během odpoledního bloku (13-16 hod.) bude zajištěn dětský koutek s velkoformátovou stavebnicí spolku Město přátelské k dětem. Pokud byste rádi, aby se i Vaše děti zúčastnily malého dobrodružství přímo v budově Fakulty architektury ČVUT, napište nám prosím, jejich věk a počet. Děkujeme :-).


Stáhněte si program konference (PDF)


Svojí účast prosím potvrďte registrací níže.


Více o konceptu Adventure playgrounds (PDF).

Hosté konference

Řečníci

  • Mirjana Petrik >

    architektka, učí na fakultě architektury ČVUT v Praze, vede výzkumné projekty zaměřené na problematiku dětí ve městě

    Mirjana Petrik >

    Mirjana Petrik je architektka, učí na fakultě architektury ČVUT v Praze, vede výzkumné projekty zaměřené na problematiku dětí ve městě. Zakladatelka a předsedkyně spolku Město přátelské k dětem, který propojuje veřejnou správu, odborníky a mladé občany v projektech zaměřených na městské plánování, vzdělávání a participaci dětí a mládeže.

    x
  • Helena Menezes >

    ředitelka H. Menezes Risk Vision v Portugalsku. Od roku 2000 zastupuje evropskou organizaci spotřebitelů ANEC

    Helena Menezes >

    Helena Menezes je konzultantka a školitelka v oblasti bezpečnosti dětí a posuzování rizik, se kterými se děti setkávají ve vystavěném prostředí, především na hřištích. Zabývá se nejen vlivem těchto rizik na zdraví dětí, ale i problematikou inkluze. Od roku 2000 zastupuje evropskou organizaci spotřebitelů ANEC ve výboru Evropských standardů pro dětská hřiště. Učí, jak s těmito standardy pracovat tak, aby se staly užitečným nástrojem pro odhalování a posuzování možných rizik při navrhování herních prostorů, a to od předprojektové fáze až po fázi jejich užívání.

    x
  • Martyn Sorge >

    člen představenstva německého svazu Adventure Playgrounds a City Farms, ředitel sdružení „Spielkultur Berlin-Buch e.V.“

    Martyn Sorge >

    Člen představenstva německého svazu Adventure Playgrounds a City Farms, spoluzakladatel prvního Adventure Playground (Kolle 37) ve Východním Německu,
    ředitel sdružení „Spielkultur Berlin-Buch e.V.“.

    x
  • Magdalena Smetanová >

    projektantka zeleně pod hlavičkou ateliéru In-site, dlouhodobě se věnuje prostorům pro hru a zahradám pro děti

    Magdalena Smetanová >

    Magdalena Smetanová je projektantka soukromé a veřejné zeleně pod hlavičkou ateliéru In-site, jehož je spoluzakladatelkou. Dlouhodobě se věnuje prostorům pro hru a zahradám pro děti. Na toto téma také přednáší. Je členkou spolku Město přátelské k dětem a České asociace pro krajinářskou architekturu – Sekce Společnosti pro Zahradní a krajinářskou tvorbu (ČAKA/CZALA).

    x
  • Lenka Kudrnová >

    pracuje v Metropolitním institutu Bratislava, kde se v rámci mezioborového týmu věnují projektu Mesto pre deti

    Lenka Kudrnová >

    Lenka Kudrnová a Katarína Brajerčík Kocková pracují v Metropolitním institutu Bratislava, kde se v rámci mezioborového týmu věnují projektu Mesto pre deti. Lenka je krajinářská architektka a specialistka na participativní plánování a v uplynulém roce zorganizovala 10 sousedských festivalů s názvem Ulica na hranie a koordinovala projekt Pavilónu na hranie.

    x
  • Katarína Bajerčík Kocková >

    pracuje v Metropolitním institutu Bratislava, kde se v rámci mezioborového týmu věnují projektu Mesto pre deti

    Katarína Bajerčík Kocková >

    Katarína Brajerčík Kocková a Lenka Kudrnová pracují v Metropolitním institutu Bratislava, kde se v rámci mezioborového týmu věnují projektu Mesto pre deti. Katarína koordinuje projekty taktického urbanismu od návrhu po jejich realizaci a vyhodnocení.

    x
  • Luděk Šebek >

    působí na katedře rekreologie, fakulty tělesné kultury na Univeriztě Palackého v Olomouci

    Luděk Šebek >

    Luděk Šebek a Jana Hoffmannová působí na katedře rekreologie, fakulty tělesné kultury na Univeriztě Palackého v Olomouci. Zaměřují se mimo jiné na svobodnou dětskou hru a koncept playwork. Luděk vytvořil výukový program zaměřený na principy svobodné hry pro studenty rekreologie a tělesné výchovy a sportu.

    x
  • Jana Hoffmannová >

    působí na katedře rekreologie, fakulty tělesné kultury na Univeriztě Palackého v Olomouci

    Jana Hoffmannová >

    Jana Hoffmannová a Luděk Šebek působí na katedře rekreologie, fakulty tělesné kultury na Univeriztě Palackého v Olomouci. Jana byla v letech 2017-20 spoluřešitelkou v mezinárodním projektu CAPS (Children’s Access to Play in Schools) zaměřeného na zlepšování podmínek ve školním prostředí tak, aby škola byla přátelská ke svobodné dětské hře a podporovala ji.

    x
  • Yannick Roels >

    ředitel neziskové organizace Cultureghem, která se zaměřuje na aktivaci znevýhodněných lokalit v Bruselu

    Yannick Roels >

    Yannick Roels je ředitelem neziskové organizace Cultureghem, která se zaměřuje na aktivaci znevýhodněných lokalit v Bruselu. Mimo jiné založili obrovské pop-up hřiště KETMET, umožňující dětem svobodně si hrát v přátelském, inkluzivním a podporujícím prostředí.

    x
  • Carolina Sidon >

    pracuje v Muzeu Říčany, které realizuje projekty a programy zaměřené na učení zážitkem, badatelskou výuku a učení venku

    Carolina Sidon >

    Carolina Sidon se věnuje dětské tvořivé hře, inovaci ve vzdělávání a metodické podpoře pedagogů. Pracuje v Muzeu Říčany, které realizuje projekty a programy zaměřené na učení zážitkem, badatelskou výuku, rozvoj tvořivosti, učení venku a místně zakotvené učení. Je spoluautorkou a mentorkou metody Tvořivé hry, která je novým pedagogickým směrem tvořivých činností v předškolním vzdělávání.

    x
  • Iva Hejzlarová >

    krajinářská projektantka, spoluzakladatelka spolku Město přátelské k dětem

    Iva Hejzlarová >

    Iva Hejzlarová je krajinářská projektantka. Spoluzakladatelka spolku Město přátelské k dětem, v rámci kterého se věnuje projektům zaměřeným na městské plánování s ohledem na děti, příležitostem pro hru a trávení volného času.

    x
  • Amica Dall >

    spoluzakladatelka studia Assemble, interdisciplinárního kolektivu pracujícího v oblasti architektury, designu a vystavěného prostředí

    Amica Dall >

    Amica Dall je spoluzakladatelka a členka studia Assemble, interdisciplinárního kolektivu pracujícího v oblasti architektury, designu a vystavěného prostředí. Je také spisovatelka a filmařka a dlouhodobě se zabývá podporou práv dětí ve městě. Založila Baltic Street Adventure Playground v Glasgow a natočila film The Voice of Children pro benátské bienále v roce 2017.

    x

Diskuzní kulatý stůl

  • Lenka Šulová >

    česká psycholožka v oboru vývojové, sociální a klinické psychologie; na toto téma napsala řadu odborných publikací

    Lenka Šulová >

    Česká psycholožka v oboru vývojové, sociální a klinické psychologie. Autorka řady odborných publikací nejen v souvislosti s raným vývojem dítěte, ale také se zaměřením na rodinné vztahy a vývoj dítěte v nich. Hostující profesorka na univerzitě v Toulouse; členka České a moravské psychologické společnosti; předsedkyně rady Nadace profesora Matějčka, členka vědeckých výborů v ČR i v zahraničí, psycholožka s dlouholetou vlastní praxí.
    https://lenkasulova.com/

    x
  • Justina Danišová >

    pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA jako metodik v projektech Učíme se venku.

    Justina Danišová >

    Pomáhá učit (a hrát si) venku aktivním učitelům, vychovatelům, rodičů i prarodičům. Společně pak „vytahují“ děti ven. Pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA jako metodička v projektech Učíme se venku www.ucimesevenku.cz, www.jdeteven.cz. Vystudovala Přírodovědnou fakultu Univerzity Karlovy – učitelství biologie-geologie. Se svou rodinou tvoří web www.svobodnahra.cz

    x
  • Matěj Hájek >

    český umělec a zakládající člen skupiny
    Ztohoven

    Matěj Hájek >

    Matěj Hájek je český umělec a zakládající člen skupiny Ztohoven. Jeho autorská tvorba se pohybuje na pomezí architektury, sochařství a landartu. Dlouhodobě se věnuje vztahu socha-hra-učení, realizovaném v podobě rozměrných projektů dětských hřišť.

    x
  • Jakub Halaš >

    ředitel Muzea Říčany,
    kde pracuje i jako přírodovědec

    Jakub Halaš >

    Jakub Halaš je ředitelem Muzea Říčany, kde pracuje i jako přírodovědec. „Potenciál současného muzea vidím v roli moderní vzdělávací instituce, která podporuje učitele a žáky tak, aby je učení bavilo a mělo smysl. Muzeum je pro mě místo, které návštěvníky prostřednictvím zážitků inspiruje k udržitelnému způsobu života a ke zdravým vizím.“

    x
  • Petr Holý >

    krajský koordinátor Environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy

    Petr Holý >

    Petr Holý je krajský koordinátor Environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), pracující na odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. V Praze má na starosti Koncepci ekovýchovy, její uplatňování a aktualizaci. V rámci své práce komunikuje s ekocentry, spolky, s úřady městských částí či ministerstvy, a rovněž se školami a pedagogy. Od dětství a studentských let má rád badatelství a pozorování přírody, fotografování, cestování a pobyt v přírodě.
    „Mým zájmem je kulturní prostředí člověka rozvíjející se udržitelným způsobem, přívětivý veřejný prostor pro dospělé i děti a obyvatelé a návštěvníci Prahy, kteří mají respekt a šetrný vztah k přírodě.“

    x
  • Vladimír Kmoch >

    psychiatr působící krom soukromé praxe ve VFN a INEP vyučující na 1.LF, 3.LF UK, IPVZ

    Vladimír Kmoch >

    Vladimír Kmoch je psychiatr působící krom soukromé praxe ve VFN a INEP vyučující na 1.LF, 3.LF UK, IPVZ, aktivně se zabývá vlivem přírody na psychické zdraví, prevencí digitálních závislostí, ve volném čase propagaci přírodě blízkým zahradám a sadařství

    x
  • Mariana Čapková >

    předsedkyně Výboru pro sport a volný čas, a místostarostka Prahy 6 pro oblast školství

    Mariana Čapková >

    Mariana Čapková je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze a University of Nebraska v USA v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy. Od podzimu 2022 je opětovně zvolenou zastupitelkou hlavního města Prahy (za uskupení Praha sobě) – předsedkyní Výboru pro sport a volný čas, a místostarostkou Prahy 6 pro oblast školství. Jejím hlavním tématem mimo sportovní agendu, jsou sociální otázky ve vzdělávací gesci, konkrétně problematika sociálně ohrožených dětí, dětí s odlišným mateřským jazykem a dětí s postižením. Na Magistrát hl. m. Prahy přišla z Národního bezpečnostního úřadu, konkrétně z následně odděleného Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Je velkou podporovatelkou česko-amerických kulturních a společenských vztahů a m.j. producentkou filmu The Art of Dissent o československém disentu.

    x
  • Kristina Ullmannová >

    architektka, od 2017 vedoucí Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha

    Kristina Ullmannová >

    Kristina Ulmanová je architektka, od 2017 vedoucí Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha. Je autorkou publikace s tématem kompaktního nízkopodlažního bydlení, podílí se na práci Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha, např. na Katalogu doporučených prvků veřejných prostranství hlavního města Prahy nebo Metodice tvorby generelu veřejných prostranství.

    x
  • Zdeněk Hamřík >

    vedoucí Katedry rekreologie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci

    Zdeněk Hamřík >

    Zdeněk Hamřík je vedoucí Katedry rekreologie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, ve svém výzkumu se věnuje aktivnímu trávení volného času a pohybové aktivitě dětí. V mezinárodní studii pod záštitou WHO Health Behaviour in School-aged Children Study vede expertní panel zaměřený na pohybovou aktivitu a sedavý životní styl dětí.

    x
  • Pavel Horák >

    designer a architekt dětských hřišť,
    člen týmu firmy hřiště.cz

    Pavel Horák >

    Pavel Horák je designer a architekt dětských hřišť, volnočasového funkčního mobiliáře a herních areálů, s letitou praxí, člen týmu firmy hřiště.cz.

    x

Místo konání konference

3. 11. 2023 / FA ČVUT

Budova Fakulty architektury ČVUT
Thákurova 9
166 34 Praha 6

(mapa)

Financováno z grantu SVK ČVUT a Akademické soutěže FA ČVUT.

Hlavní organizátor

ČVUT v Praze, Fakulta architektury
Thákurova 9, 166 34 Praha 6

Kontakty

  • Organizátoři konference

  • Irena Šestáková
    předsedkyně organizačního výboru

  • Mirjana Petrik
    výkonná členka organizačního výboru
    tel.: +420 774 414 626

  • Klára Koldová
    výkonná členka organizačního výboru

  • Magdalena Smetanová
    koordiátorka konference
    tel: +420 724 768 424

  • Carolina Sidon
    koordiátorka konference

  • Veronika Kastlová
    výkonná členka organizačního výboru

  • Pavel Lupač
    grafické zpracování materiálů

  • Zuzana Zbořilová
    koordinátorka webu

  • e-mail:
    tym@architekturadetem.cz

  •  sledujte nás na Facebooku